Sdružení kadeřníků, škol a kadeřnických salón Esthete Author
Sdružení kadeřníků, škol a kadeřnických salónů.

Každý rok o malý krok


Nikdo z nás se příliš nepozastavuje nad tím, že v restauraci zaplatí za obyčejnou pizzu téměř 150 Kč, když ještě nedávno stála stovku. Že by skutečně náklady na tento kousek těsta, na kterém je trocha kečupu, pár plátků šunky a tři olivy, stouply o padesát procent? Pizzerie nekrachují, protože zákazníci se s tímto faktem smířili a kupují dál.

Jak je tedy možné, že v oblasti kadeřnických služeb je zdražení o pouhých 5% ročně pro mnoho lidí neúnosné? 
Je to tím, že si laik nedokáže uvědomit, že kadeřnické provozovny platí stále vyšší nájmy a náklady na energie. Nemalou položkou jsou také rostoucí náklady na kosmetické přípravky, které chtějí kadeřníci zachovat ve stále stejně vysoké kvalitě. 


Nechce se věřit, že by spokojená zákaznice odešla poté, co zjistí, že za stejnou službu zaplatí o zmíněných 5% více. Což je v reálu „skok“ z pětistovky na 525 Kč. Většinou si každá žena pečlivě vybírá, komu svěří péči o své vlasy. Jestliže je tedy spokojena a cítí se v salonu dostatečně komfortně, není pravděpodobné, že by odešla ke konkurenci a ušetřila tak „dvacku“. 

Přejít k neznámému kadeřníkovi je totiž tak trochu riskantní. Váš stálý kadeřník už vaše vlasy zná a ví, jak budou reagovat. Má vyzkoušenou barvu, kosmetiku i střih. A zákaznice má tak jistotu, že ji po návštěvě kadeřnictví nečeká nepříjemné překvapení. 

Je ale jasné, že každá mince má dvě strany. Proč si my, kadeřníci, tak málo věříme? Proč nejsme na svou práci právem pyšní? Kadeřník je v pravém smyslu umělcem, dokáže vlasy uzdravit a dodat tak svému zákazníkovi či zákaznici ztracené sebevědomí. 

Nedevalvujte své zkušenosti, kreativitu a léta praxe. 

Buďte si vědomi hodnoty své práce


Dívat se do země a mumlat provinile cenu je špatně! Dívejte se do očí a cenu řekněte měkkým, ale pevným hlasem. Nemáte se zač omlouvat! 

Připravte se na situaci, že se vás zákaznice zeptá, proč je vaše služba o pár korun dražší nežli minule. V restauraci, v butiku nebo u benzinové pumpy by ji podobná otázka vůbec nenapadla. Klidně tedy vysvětlete, že si jednou ročně vypočítáte přehled nákladů za nájem, energie, kosmetiku a vyšlo vám, že musíte o těch cca 5% zvednout cenu, aby bylo možné vydělat si stejně jako loni. Vy musíte přeci také platit složenky, nakupovat a starat se o rodinu. Stačí si uvědomit, jak se zvedly náklady na děti! 
Vůbec nemějte z tohoto rozhovoru obavy. 


Víte, jak dopadne? Se svou zákaznicí rychle najdete společnou řeč, kdy budete chvíli nadávat na současnou politiku a ona velice rychle pochopí, že jste obě na stejné lodi. 


Záda, ruce a nohy vás sice budou bolet dál, ale alespoň nebudete mít pocit, že jste v práci za blbce, který sice pracuje se stejným nasazením, ale v šuplíku mu nakonec nic nezbyde. Netroufnout si právě teď poskočit o těch dvacet či padesát korun může totiž znamenat, že za pár let už bude situace neúnosná a vy budete muset udělat velký skok v cenách nabízených služeb. Ale to už je také možné, že chodíte domů jen s dobrým pocitem, ale prázdnou peněženkou. Velké zdražení by mohlo znamenat dočasný odliv klientely, a to by byla přeci škoda pro obě strany. 

Takže o malý krok, ale každý rok!