Sdružení kadeřníků, škol a kadeřnických salón Esthete Author
Sdružení kadeřníků, škol a kadeřnických salónů.

Jan Pešan

janpesan.jpgJan Pešan, dlouholetý reprezentant České republiky v oblasti účesové tvorby, se narodil v roce 1976 v severočeských Teplicích. Kadeřnickou dráhu zahájil již v 17 letech, kdy jeho vrozený talent upoutal pozornost legendární trenérky české kadeřnické reprezentace, Ireny Padevítové. S jejím vedením se Jan stal při své první účasti na mistrovství ČR v účesové tvorbě okamžitě vicemistrem České republiky. Od roku 1995 až do 2000 se pak vždy stal v královské kategorii, v dámské účesové tvorbě, mistrem či vicemistrem ČR. V dané době také reprezentoval Českou republiku na mistrovství světa a soutěžích Evropského poháru, které se konaly v Rusku, Řecku, Francii, Rakousku, Německu, Belgii a Lucembursku, i mnoha mezinárodních festivalech v oblasti hairstylingu. Zároveň působil jako odborný trenér v dresu proslulé vlasové kosmetiky REDKEN. Zásadní impuls k dalšímu profesnímu rozvoji přišel pro Jana Pešana během účasti na workshopu ve Washingtonu, kde se setkal se světovou špičkou. Zahájil spolupráci jako odborný poradce značky WELLA v rámci, kterého na velké řadě vystoupení a workshopů inspiroval kolegy k neustálému zlepšování, rozvoji a zvyšování úrovně kadeřnictví jako oboru. Propagoval zde také vytvoření velké knihy účesů, která nakonec vznikla.  


V této etapě Jan zažíval zodpovědnost učitele odborného výcviku, přísnost hodnotitele soutěží i radost z tvorby účesů pro finalistky MISS ČR. V roce 2002 se rozhodl vstoupit do podnikání a odejít z „velkého kadeřnického světa“. Od té doby až do dneška se každý den jako profesionální kadeřník stará o zdraví a styl vlasů žen, mužů a dětí.  
 
V roce 2017 přišla první myšlenka založit Kadeřnické sdružení, které také založil. To se v roce 2022 připojilo k mezinárodní organizaci OMC, která je pořadatelem oficiálního mistrovství světa v účesové tvorbě a nejvyšší celosvětovou autoritou v oblasti kadeřnictví. Téhož roku byl Jan během kadeřnického kongresu v Paříži oceněn prezidentem OMC, Salvatorem Foderou, za celoživotní dílo v oboru kadeřnictví.


Na jaře 2023 se Jan zúčastnil další akce, Hodnotitelského kongresu OMC v Miláně, kde úspěšně absolvoval jako jediný z ČR hodnotitelské zkoušky pro národní i mezinárodní kvalifikace kadeřnických soutěží.


V současné době se Jan Pešan vedle své kadeřnické profese intenzivně věnuje spolupráci s Hospodářskou komorou ČR, kde významně přispívá ke tvorbě podkladů pro mistrovskou zkoušku a oborové kvalifikace kadeřníků. S velkou radostí se věnuje komunikaci se vzdělávacími zařízeními a školami s hlavním důrazem na podporu konkurenceschopnosti a rozvoje talentu mladých českých kadeřníků. Usiluje o obnovení národního kadeřnického týmu a opětovnou reprezentaci České republiky na mezinárodních kadeřnických soutěžích. Během své profesní cesty řešil vývoj a vylepšení nejrůznějších systémů a postupů, které usnadňují práci kadeřníků a profesionálů pracujících s vlasy. 


Top aktér firmy Wella.

Technolog firmy Wella a Redken.

Jeden ze zakladatelů Creative Team Wella.

Oborný poradce a školitel firmy Wella.

Autor předlohy odborné knihy účesů 2000.

Vzdělávání kadeřnických absolventů.

Zapsán v Guinnessově knize rekordů v rychlosti stříhání.

 • Účast v zahraničních soutěží
 • Mistrovství světa, Evropy
 • Paříž
 • Lucembursko
 • Vídeň
 • Frankfurt nad Mohanem
 • Athény
 • Berlín
 • Strasbourg
   

Získané ocenění

1994 - XXVII. Mezinárodní festival účesů a dekorativní kosmetiky Praha
1994 - Mistrovství ČR v účesové tvorbě a dekorativní kosmetice - 2. místo - kategorie dámské účesy
1995 - 5. Mistrovství ČR v účesové tvorbě - 1. místo - kategorie dámské účesy
1996 - 6. Mistrovství ČR v účesové tvorbě - Mistr - kategorie dámské účesy
1997 - 7. Mistrovství ČR v účesové tvorbě - Mistr - kategorie dámské účesy
1998 - Certifikát o vytvoření světového rekordu ve stříhání vlasů
1999 - 9. Mistrovství ČR v účesové tvorbě - 1. místo - kategorie dámské účesy
2022 - OMC GLOBAL AWARD 2022


pohary.jpgglobalaward.jpg